לשמיעת קול המנוע של הסירה לחץ כאןמהו השיט על התעלות ?
בעבר הרחוק לפני המצאת הקיטור סוסים גררו את הסירות


כאמור, התעלות נועדו במקור להעברת מטענים. בעזרת התעלות היה ניתן להביא מטענים מנמלי הים אל מפעלים בתוך היבשת. הסירות היו צרות וארוכות ונגררו ע"י סוסים ולעיתים ע"י אנשים שהלכו בשבילי גרירה מיוחדים לצד התעלות (tow paths). לאחר המצאת המנועים, הן הונעו בכח הקיטור ואח"כ ע"י מנועי דיזל מקוררי מים. לאחר הפסקת השימוש המסחרי בתעלות, חלק מהן התפרקו, נסדקו, המתקנים והסירות יצאו מכלל שימוש והמערכת נזנחה. השיט על התעלות לצורכי נופש התקיים עוד כששימשו ליעדן המקורי אך סוג בילוי זה נזנח בהדרגה ושב ועלה בשנות ה-60 של המאה ה-20. אז החלו לשקם קטעי תעלות, לשקם מתקנים ובהדרגה התעלות חזרו לחיים כמקודם, אלא שכיום אין הן משמשות להעברת מטענים אלא לצורכי נופש בלבד. השיט על התעלות מתבצע בסירות המקוריות ששימשו להעברת מטענים ושופצו לצורכי נופש או בסירות שנבנות במיוחד לצורך החדש תוך שמירה על התכנון המקורי. קיימים גדלים שונים של סירות, החל בקצרות – 4 עד 5 מ' שמיועדות לבודדים או זוגות לבילוי של יום ועד סירות ארוכות במיוחד – 24 מ' המיועדות למשפחות גדולות לבילוי של מספר ימים או מגורי קבע. ככל שהסירות ארוכות יותר, יש בהן בד"כ יותר חדרי שינה. קיימות סירות המופעלות כבתי מלון. המגבלות הן: רוחב 2.13 מ' כדי ששתי סירות יוכלו לחלוף זו ליד זו בקטעים הצרים ביותר של התעלות, אורך 24 מ' כדי שהן יוכלו להכנס לתאי ההצפה וגובה אדם כדי שיוכלו לשוט בתוך המנהרות הנמוכות. הסירות הן בבעלות אנשים פרטיים או חברות להשכרה.


דורון משיט את האוניה        קפטן אורנהיש אנשים המתגוררים בסירות לעיתים עם משפחתם. בעת שהסירות אינן בתנועה, הן חונות במים לאורך התעלות כשהן קשורות לגדה בחבלים. השיט מתבצע ע"י הבעלים או מי ששכר אותן באופן עצמאי. אין צורך ברישיון מיוחד או כישורים מיוחדים. השטת הסירות פשוטה וקלה, הן חזקות כך שגם התנגשות אינה גורמת להן נזק ממשי. בדרך כלל הסירות בנויות בצורת דירה, חדר מלון או צימר והן מאובזרות בכל הדרוש למחיה. הן עשויות מברזל וממונעות במנוע דיזל המאפשר שיט איטי – מהירות השיט על התעלות מוגבלת למהירות הליכה כדי למנוע פגיעה בגדות התעלות. את הסירות נוהגים בישיבה בסיפון קטן בירכתיים האחוריים. המשיט עובר הכשרה קצרה של כשעה שכוללת הכרת הסירה, המנוע, פתחי מילוי וריקון למים, פסולת ודלק, הנעת הסירה קדימה ואחורה, סיבוב הסירה, קשירה, מעבר תאי הצפה וכדומה. הסירות עוגנות בדרך כלל במרינות שכמותן עשרות לאורך התעלות


אחת המרינות שפגשנו בדרך


בתוך סירה מתאימה למשפחה 4 נפשות ניתן למצוא בד"כ את הפרטים הבאים: חדר שינה עם מיטה כפולה, ארון וכלי מיטה, סלון שהופך לחדר שינה שני, מטבח מאובזר מלא כולל מקרר, מיקרוגל, תנור אפיה, פלטות חימום גז או חשמל, פינת אוכל ובסלון שולחן מתקפל, מקלחת ושרותים, ארונות, טלויזיה ווידאו, מערכת מוסיקה, טלפון נייד, מערכת חימום, לכל החדרים חלונות עם וילונות, הדלתות ננעלות, ציוד קשירה לגדות שונות, ציוד הצלה, מפתחות להפעלת תאי ההצפה, צינור למילוי מים, ניתן לשכור אופניים ולקחת על הגג.


מילוי מיםסירות פרטיות מאובזרות על פי תכנון הבעלים וחלקן צבועות בצבעים עליזים או מקושטות בציורים בעלי מוטיבים מיוחדים לתעלות, דיירי הסירות מגדלים על הגגות גינות פרחים וצמחי תבלין, לחלקם מתקני ייצור חשמל ע"י הרוח, יש ששוכרים מחקלאים קטעי גדה ומקימים שם מחנה קבע עם חנייה למכוניות, מגרשי משחקים וכו'. חלקם מתגוררים על הסירות בדרך קבע, אחרים באים לסירות לסופי שבוע או חופשות. רבים מאחסנים את סירותיהם במרינות פרטיות ששם הן מתוחזקות. האחסנה כרוכה בעלויות לכן יש המשכירים את הסירות לצורך מימון האחסון והתחזוקה. קיימות חברות השכרה רבות שבבעלותן עשרות או מאות סירות המושכרות לציבור. לאלה מרינות משלהן והן פזורות בכל האזורים האטרקטיביים לשיט. עלות השכרת סירה דומה להשכרת דירה במלון דירות וחברות התחלופה מאפשרות המרת דירת נופש בסירה בעלת אותו מספר מיטות. בשל מהירות השיט האיטית, ניתן להתקדם ביום מרחק לא רב – כמה ק"מ בלבד. ניתן לשכור את הסירות לתקופות שונות, החל מסוף שבוע ועד מספר שבועות. השיט מתבצע רק בשעות האור לכן יש חשיבות לאורך היום התלוי בעונה. ניתן לחנות לאורך התעלות בכל מקום בצד של שביל הגרירה אך יש מקומות מסומנים בהם משך החניה מוגבלת לשעות מסוימות כגון מרכזי הערים והעיירות. אין לחנות בצד הנגדי של התעלה כי הוא רכוש פרטי של אנשים. השכרת סירה באופן פרטי עולה כ 100$ ליממה עבור סירה עם שני חדרי שינה והעלות לשני זוגות למשל אינה גבוהה למרות הסכום שכן היא דומה לעלות שני חדרים במלון אך היא נמוכה בהרבה באופן יחסי שכן העלות על מזון והוצאות בילוי זניחים.


יופי בתעלות           
picture

 

קישורים נוספים


Google